Najlepsza wołowina

Wołowina jest mięsem otrzymywanym z krów starszych niż pół roku i jest bardzo popularna w kuchni europejskiej i amerykańskiej. Jest bardzo smaczna, wymaga jednak większego wysiłku i dłuższego czasu przy przygotowywaniu. Nieumiejętnie przygotowana staje się sucha, twarda i łykowata. Oczywiście doświadczeni kucharze maja swoje sposoby aby temu zapobiec. Pierwszym z nich jest żelazna zasada, że mięso należy kroić w poprzek włókien. Najpopularniejszą potrawą z wołowiny jest oczywiście befsztyk. Trzeba jednak wiedzieć , ze najlepsza w przypadku tej potrawy jest poledwica wołowa, która jest bardzo delikatna i nadaje się również do spożywania na surowo jak w przypadku popularnego tatara.

Befsztyk smaży się krótko, a czas ten zależy od tego jakie mięso wolimy biorąc pod uwagę stopień wysmażenia. Aby był naprawdę smaczny i delikatny, należy przed smażeniem posypać go pieprzem i polać kilkoma kroplami oliwy.

Befsztyk soli się dopiero po usmażeniu, ale wtedy gdy jeszcze jest na patelni.

Inna popularną potrawą z wołowiny jest wołowina duszona, ale proces ten trwa dosyć długo, wiedząc, że alkohol powoduje  pękanie włókien w mięsie, które szybciej staje się miękkie, wlejmy kieliszek wódki ( 50 ml) do potrawy, co znacznie przyspieszy ten proces.

Duszone wołowe mięso będzie miało wyrazisty smak i kolor jeżeli dodamy do niego pod koniec duszenia kromkę ciemnego chleba. Takiego sosu nie trzeba już zagęszczać mąką. Jeżeli sos do mięsa jest zbyt tłusty należy wrzucić do niego kilka kostek lodu, a następnie , gdy je tłuszcz oblepi, wyjąć. Nie wszyscy wiedzą, że sos będzie miał wyjątkowy smak jeśli dodamy do niego odrobinę koniaku., możemy dodać także niewielką ilość zimnej kawy, lub jeśli lubimy, aby był odrobinę kwaskowy dwie łyżeczki galaretki  lub dżemu porzeczkowego.

Natomiast gdy gotujemy wołowinę, weźmy pod uwagę fakt, że bardzo twarde mięso szybko zrobi się miękkie, jeśli do wody dodamy odrobinę octu.

Pieczeń wołowa nie będzie sucha, jeśli przed włożeniem do piekarnika owiniemy ją w cieniutkie plastry słoniny. Aby wołowina skruszała możemy zastosować także inną metodę,  nasmarujmy ją olejem, owińmy w folię aluminiową i włóżmy na dwa dni do lodówki.

Bardzo smacznym i popularnym daniem są bitki wołowe. Mięso  przeznaczone na kotlety wkładamy do foliowych woreczków i tłuczemy tłuczkiem. Dzięki folii, mięso nie będzie pryskać i jego włókna nie ulegną zbyt silnemu zmiażdżeniu. Takie kotlety przyprawiamy, obtaczamy w mące i smażymy na dużym ogniu, następnie zalewamy wrzątkiem i gotujemy do miękkości. Takiej potrawy nie zagęszczamy dodatkowo mąką

Bardzo smaczna jest również rolada wołowa, aby była  krucha, smarujemy ją koniakiem na kilka minut przed pieczeniem. Podczas pieczenia podlewamy ją gorącą, a nie zimna wodą. Jeżeli do nadzienia rolady mięsnej dodamy 10 g surowego ryżu, nie skurczy się ona podczas pieczenia.

Jak widać przygotowanie wołowiny nie jest bardzo trudne. Jeśli już poznamy zasady przyspieszające procesy gotowania, smażenia, czy duszenia, możemy gotować ja częściej, nawet wtedy gdy zależy nam na szybkim przygotowaniu posiłku. I jeszcze jedno kupując wołowinę zwróćmy uwagę na kolor mięsa, im jaśniejsze tym młodsze, a przez to łatwiejsze w przygotowaniu i smaczniejsze.

 

Kreator stron www - przetestuj!