Pyszne owoce

Dzięki gospodarce rynkowej mamy w sklepach dostęp, jeśli nie do wszystkich, to do większości, owoców egzotycznych, które kuszą nas niezwykłością, a przerażają ceną. Zanim zatem sięgniemy po niewiadome, zobaczmy , czego nie wiemy, o owocach, które dobrze znamy.

Zacznijmy od ananasa, gdy go kupujemy ważne jest, aby był dojrzały bo tylko wtedy jest tak naprawdę smaczny, jak to rozpoznać? Dojrzały ananas to taki, z którego łatwo wyciągnąć liście. A jeśli po kupieniu nie zużyjemy go w całości pamiętajmy, że przekrojony ananas nie obeschnie jeśli posypiemy go cukrem i postawimy na talerzyku, tak aby powierzchnia stykała się z porcelaną.

Banany są smaczne i bardzo pożywne bo zawierają dużo cukru. Przez to także , podobnie jak winogrona, są bardzo tuczące. Jednak ich zalety przewyższają oczywiste wady, dlatego często je kupujemy. Szukamy owoców twardych i żółtych podczas gdy najlepsze są te przybrązowione. Jeśli takich nie lubimy, nie powinniśmy przechowywać ich w lodówce- właśnie wtedy ciemnieją

Wśród owoców w naszej kuchni, bez wątpienia, jedno z ważniejszych miejsc zajmuje cytryna. Żeby otrzymać z niej jak najwięcej soku owoce wkładamy na kilka minut do gorącej wody. Innym sposobem jest turlanie cytryny z jednoczesnym mocnym naciśnięciem dłoni na wierzch owocu. Owoce cytrusowe często trudno jest obrać. Ułatwimy sobie zadanie polewając je gorącą wodą.

Jeżeli cytryna jest zbyt twarda możemy włożyć ją do ciepłej wody, wtedy zrobi się miękka, natomiast jeśli potrzebujemy tylko kilka kropli cytryny nie ma potrzeby kroić, wystarczy zrobić w niej dziurkę i nacisnąć. Skórki z obranej lub wyciśniętej cytryny można przechowywać w zamrażalniku i stopniowo wykorzystywać, jako dodatek do ciast. Pracę ułatwi nam także fakt, że skórki mrożone bardzo łatwo się ścierają. Możemy je także wykorzystać przy gotowaniu kompotów, bowiem jeśli wrzucimy skórki do gotującego się płynu zapobiegniemy rozgotowaniu się owoców.

Innym popularnym owocem w naszej diecie są oczywiście jabłka, które lubimy pod wieloma postaciami, zatem kilka wskazówek jak sobie z nimi radzić.  Jeżeli jabłka mają pomarszczoną skórkę włóżmy je na chwilę do gorącej wody, dadzą się wtedy łatwo obrać. Krojone na sałatkę nie ściemnieją jeśli włożymy je na chwilę do lekko osolonej wody, można tez skropić je sokiem z cytryny. Pieczone jabłka nie popękają podczas pieczenia jeżeli wcześniej posmarujemy je odrobiną masła lub oleju. Jabłka smażone w plasterkach będą chrupiące jeżeli oprószymy je cukrem  i usmażymy na maśle, na małym ogniu.

I jeszcze kilka słów o owocach suszonych, które spożywamy głównie w czasie świąt w specjalnym kompocie wigilijnym. Pamiętajmy o tym, że susz z owoców gotujemy od zimnej wody, gdyż wrzucany na wrzątek, staje się niesmaczny, łykowaty. Suszone owoce szybciej się ugotują, jeżeli posłodzimy je po zagotowaniu, natomiast suszone śliwki będą bardziej aromatyczne jeśli przed gotowaniem namoczymy je w herbacie, a nie w wodzie.

   I na koniec ciekawostka: świeże owoce dłużej zachowają swoją świeżość jeśli do pojemnika, w którym są przechowywane, dodamy kilka ząbków czosnku                        

Kreator stron www - przetestuj!